View Full Version : I'm starting a 90 Frank Business - Help!
ahhdurr
10-12-2008, 01:10 PM
I know that selling 80 franks costs a total of $73 and selling 100 franks costs $80. Assume that the total cost (c) of the franks is lineraly related to the number of (f) franks sold.
My question is this: what is the cost of selling 90 franks?
:help:
brettmojo
10-12-2008, 01:12 PM
Fuckin' starvin'...
Math sucks.
TooLowBrow
10-12-2008, 01:20 PM
My question is this: what is the cost of selling 90 franks?
thats fucking profound
ahhdurr
10-12-2008, 01:22 PM
thats fucking profound
actually a zen koan.
ohhhhhmmmmm...
jennysmurf
10-12-2008, 01:31 PM
This thread makes my brain hurt.
MacVittie
10-12-2008, 01:37 PM
given your data, since 90 is halfway between 80 and 100, i would assume that the cost of selling 90 would be halfway between 73 and 80. that is, the cost of selling (80+100)/2 is (73+80)/2, which is $76.50
JPMNICK
10-12-2008, 01:43 PM
$76.60 is what I got
when you have 80 you pay 1.10 per hotdog
when you have 100 you pay 1.25 per dog
figure 1.175 per dog for 90, and you get 76.60
mikeyboy
10-12-2008, 01:43 PM
given your data, since 90 is halfway between 80 and 100, i would assume that the cost of selling 90 would be halfway between 73 and 80. that is, the cost of selling (80+100)/2 is (73+80)/2, which is $76.50
I'm not sure that's right given that the cost of a hot dog isn't constant. For instance, at 80 hot dogs, the cost of selling a hot dog is (73/80) $.9125 cents. At 100 hot dogs, the cost per hot dog is (80/100) $.80 cents. If the cost per hot dog remained constant, you could pick a mid-point, but given that the cost goes down the more sold, I don't think you can do that.
midwestjeff
10-12-2008, 01:44 PM
http://profile.ak.facebook.com/object2/1549/16/l6316319239_170.jpg
mikeyboy
10-12-2008, 02:03 PM
I'm not sure that's right given that the cost of a hot dog isn't constant. For instance, at 80 hot dogs, the cost of selling a hot dog is (73/80) $.9125 cents. At 100 hot dogs, the cost per hot dog is (80/100) $.80 cents. If the cost per hot dog remained constant, you could pick a mid-point, but given that the cost goes down the more sold, I don't think you can do that.
Okay, adding to this above, if the decrease in cost per hot dog is at a constant rate, and hot dogs go from 91.25 cents per hot dog at 80 to 80 cents per hot dog at 100 hot dogs, then the decrease in cost per hot dog over 20 hot dogs is 11.25 cents per hot dog. If that decrease in cost is constant, then the cost per hot dog decreases .5625 cents per hot dog (11.25/20). Therefore at 90 hot dogs, the cost per hot dog will drop 5.625 cents. 91.25 minus 5.625 equals 85.625 cents, which is the cost per hot dog at 90. Therefore the total cost at 90 hot dogs is (90 X 85.625 cents ) is $77.0625.
I think.
Man, it's been a long time since I took a math class.
sailor
10-12-2008, 02:14 PM
I'm not sure that's right given that the cost of a hot dog isn't constant. For instance, at 80 hot dogs, the cost of selling a hot dog is (73/80) $.9125 cents. At 100 hot dogs, the cost per hot dog is (80/100) $.80 cents. If the cost per hot dog remained constant, you could pick a mid-point, but given that the cost goes down the more sold, I don't think you can do that.
actually, he was totally correct. it's linear (per the question) so it's a straight line between the two values. just plot those two points on a graph and draw a line connecting them if you don't want to bother with the math.
JPMNICK
10-12-2008, 02:17 PM
actually, he was totally correct. it's linear (per the question) so it's a straight line between the two values. just plot those two points on a graph and draw a line connecting them if you don't want to bother with the math.
yup, i agree. the linear part of the question shows that they are indeed able to take the average
SatCam
10-12-2008, 02:23 PM
y = 7/20 x + 45
x = # of hotdogs
y = cost
Foster
10-12-2008, 02:49 PM
what about the buns, don't they come 8 per bag?
ahhdurr
10-12-2008, 03:20 PM
given your data, since 90 is halfway between 80 and 100, i would assume that the cost of selling 90 would be halfway between 73 and 80. that is, the cost of selling (80+100)/2 is (73+80)/2, which is $76.50
Bam! done in 6 posts in the binary basement.
Let's see how we're doing at the oracle...
ahhdurr
10-12-2008, 03:40 PM
Okay, adding to this above, if the decrease in cost per hot dog is at a constant rate, and hot dogs go from 91.25 cents per hot dog at 80 to 80 cents per hot dog at 100 hot dogs, then the decrease in cost per hot dog over 20 hot dogs is 11.25 cents per hot dog. If that decrease in cost is constant, then the cost per hot dog decreases .5625 cents per hot dog (11.25/20). Therefore at 90 hot dogs, the cost per hot dog will drop 5.625 cents. 91.25 minus 5.625 equals 85.625 cents, which is the cost per hot dog at 90. Therefore the total cost at 90 hot dogs is (90 X 85.625 cents ) is $77.0625.
I think.
Man, it's been a long time since I took a math class.
thereyago mikey... that's about accurate. I piped up about this at one point in class... you have to take into account operating costs in any business ... your outlay begins before any dogs hit the bun.
Therefore you start at 0 dogs on the x axis and you're already at ( in this case) 45 on the y
y= mx+b
with b your y intercept
y2-y1
____
x2- x1 = your slope (m)
then find b (that's the $ amt. you spend before you make a dog)
80-73
_____
100-80
is
7/20
then you plug in two values for x and y
80 = 7/20 (100)+b and solve for b = 80-700/20 = $45
Then use the slope (7/20) and the y intercept (45) and plug in 90 franks for your x value and you get:
y = 7/20(90)+45= $76.50 veeohla!
(excuse this - thought I'd go throught the whole thing to see if I knew what I was talking aboot)
I have to say - I'm loving taking math again... I think I actually think better overall using this part of my brain again - like I've been doing a shitload of pushups for years and no situps... if all works out well I'll finally see the inside of a Calc class.
SatCam
10-12-2008, 04:20 PM
give us another one
JustJon
10-12-2008, 05:30 PM
Any other homework problems you want us to solve for you?
ahhdurr
10-12-2008, 08:48 PM
give us another one
ok - here's my 2 new favorites - I have fun with them now b/c in high school and then again in college, I couldn't grasp this shit. It's so easy now. I credit daily fishoil.
(we did these before the hotdog one - so I guess they're considered easier)
1. Jack bought 34 stamps at the post office. Some were 37cent stamps and the rest were 80cent stamps. If the total cost of the stamps was $16.45, how many of each type did he buy? Being that Jack is not female - and could care less about sending cards out to people all the goddam time, how long will he own these stamps?
2. Two trains leave cities 300 miles apart travelling (unfortunately) toward eachother on the same track. The track operator has been having trouble with his old lady and stayed out too late the night before. He dragged his ass to his post toward sunrise, punched in :17 min late and promptly fell asleep.
One train travels at 60mph and left its station of origin at 10:00AM and the other train travles at 90mph and left at 8:00AM. The tension mounts. At what time do they collide - leaving carnage and twisted wreckage?(for Tenbats)
btw - I was just over in the Oracle thread- and Sailor was saying that this forum doesn't know shit about math.
Fez4PrezN2008
10-12-2008, 09:21 PM
I know that selling 80 franks costs a total of $73 and selling 100 franks costs $80. Assume that the total cost (c) of the franks is lineraly related to the number of (f) franks sold.
My question is this: what is the cost of selling 90 franks?
:help:
Son, I can think of a lot better businesses to start these days than a hot dog stand. How about being a stock brokers and selling some nice folks some stocks? I hear that is a real good business to be in right now.
ahhdurr
10-13-2008, 08:54 AM
Son, I can think of a lot better businesses to start these days than a hot dog stand. How about being a stock brokers and selling some nice folks some stocks? I hear that is a real good business to be in right now.
that's a great idea! I'd do really well I think ... I'm only down 48% in wallstreetsurvivor.com
ahhdurr
10-14-2008, 07:11 AM
ok - here's my 2 new favorites - I have fun with them now b/c in high school and then again in college, I couldn't grasp this shit. It's so easy now. I credit daily fishoil.
(we did these before the hotdog one - so I guess they're considered easier)
1. Jack bought 34 stamps at the post office. Some were 37cent stamps and the rest were 80cent stamps. If the total cost of the stamps was $16.45, how many of each type did he buy? Being that Jack is not female - and could care less about sending cards out to people all the goddam time, how long will he own these stamps?
2. Two trains leave cities 300 miles apart travelling (unfortunately) toward eachother on the same track. The track operator has been having trouble with his old lady and stayed out too late the night before. He dragged his ass to his post toward sunrise, punched in :17 min late and promptly fell asleep.
One train travels at 60mph and left its station of origin at 10:00AM and the other train travles at 90mph and left at 8:00AM. The tension mounts. At what time do they collide - leaving carnage and twisted wreckage?(for Tenbats)
btw - I was just over in the Oracle thread- and Sailor was saying that this forum doesn't know shit about math.
too much?
vBulletin® v3.7.0, Copyright ©2000-2025, Jelsoft Enterprises Ltd.