You must set the ad_network_ads.txt file to be writable (check file name as well).
...and Nathan's hot dog's were 5 cents... [Archive] - RonFez.net Messageboard

PDA

View Full Version : ...and Nathan's hot dog's were 5 cents...


The Chairman
02-14-2008, 12:36 PM
Used to be kind of tortured when my grandfather would say things like that... "back in my day, a Nathan's hot dog was 5 cents."

Now, I find myself saying similar things.

Most recently, I fondly recalled the day when Marino's Italian ices came in a larger, waxed paper cup and in flavors which I can't find anymore, like Blue Gelati and Root Beer. They were also like 50 cents from the Ice Cream Man.

I just bought a box of them (Lemon was the only flavor I found) and not only that, the best part, the icey/syrup/slush part is definitely NOT like it used to be. Back in the day, the first thing we did after buying them was (using the wooden spoon) flip the whole ice over to get to the good stuff on the bottom.

Oh, I can go on with other examples. Progress is not always good...

The Chairman

http://www.marinositalianices.com/assets/big/Cherry2.jpg

BoondockSaint
02-14-2008, 12:39 PM
I thought this was about Blowhard's podcast.

EffMeBoobs
02-14-2008, 04:26 PM
the best part, the icey/syrup/slush part is definitely NOT like it used to be. Back in the day, the first thing we did after buying them was (using the wooden spoon) flip the whole ice over to get to the good stuff on the bottom.


I remember doing that! The bottom syrupy sweet slushy part was the best part of the whole thing!!! Cherry was my favorite.

pennington
02-14-2008, 04:35 PM
I remember when people said - loudly - they would NEVER pay a dollar for a gallon of gas. Sadly, I remember when it was a lot less than that...

Drunky McBetidont
02-14-2008, 04:39 PM
in 1983 i used to buy marlboro's out of a vending machine at the bowling alley for 85 cents a pack and that was twice what they cost at the stores.

TheGameHHH
02-14-2008, 04:47 PM
I remember when people said - loudly - they would NEVER pay a dollar for a gallon of gas. Sadly, I remember when it was a lot less than that...

im only 25 and i complain about gas all the time. when i got my license gas was $0.99 a gallon. i miss those days.

A.J.
02-15-2008, 05:05 AM
Most recently, I fondly recalled the day when Marino's Italian ices came in a larger, waxed paper cup and in flavors which I can't find anymore, like Blue Gelati and Root Beer. They were also like 50 cents from the Ice Cream Man.

I just bought a box of them (Lemon was the only flavor I found) and not only that, the best part, the icey/syrup/slush part is definitely NOT like it used to be. Back in the day, the first thing we did after buying them was (using the wooden spoon) flip the whole ice over to get to the good stuff on the bottom.

I remember doing that! The bottom syrupy sweet slushy part was the best part of the whole thing!!!

Exactly!

in 1983 i used to buy marlboro's out of a vending machine at the bowling alley for 85 cents a pack and that was twice what they cost at the stores.

"Those were the days."

mendyweiss
02-15-2008, 05:16 AM
http://www.gothamist.com/attachments/tien%20mao/2006_04_coneyopen1.jpg\


I just remember how good they tasted

King Hippos Bandaid
02-15-2008, 05:21 AM
I used to love those Quarter Drinks

which were artificially colored sugar drinks in a 8 oz plastic bottle

cant get a drink for a Quarter now

DiabloSammich
02-15-2008, 05:27 AM
I used to love those Quarter Drinks

which were artificially colored sugar drinks in a 8 oz plastic bottle

cant get a drink for a Quarter now

Still got em down our way, they're called Hugs, and you can get a case of 12 for $2.99.

That's 25 cents right? Wait a minute...2 over 3...carry the remainder... ah screw it.

King Hippos Bandaid
02-15-2008, 05:28 AM
Still got em down our way, they're called Hugs, and you can get a case of 12 for $2.99.

That's 25 cents right? Wait a minute...2 over 3...carry the remainder... ah screw it.


do they , well I'll be damned, I'm not as old as I thought

DiabloSammich
02-15-2008, 06:09 AM
do they , well I'll be damned, I'm not as old as I thought



Yes you are.

King Hippos Bandaid
02-15-2008, 06:13 AM
Yes you are.

30 is the new 28

The Chairman
02-15-2008, 06:32 AM
I remember when Everlasting Gobstoppers came two in a package, for 25 cents. They were much bigger. I preferred the candy Big Jaw, which was just like them, around the same size, but had gum in the middle instead of sweet tart type candy.

Now, you can only find Gobstoppers in boxes for over a dollar and they are much smaller.

Not the same. Not the same...

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/1/13/Gobstoppers.jpg

King Hippos Bandaid
02-15-2008, 06:47 AM
I remember when Everlasting Gobstoppers came two in a package, for 25 cents. They were much bigger. I preferred the candy Big Jaw, which was just like them, around the same size, but had gum in the middle instead of sweet tart type candy.

Now, you can only find Gobstoppers in boxes for over a dollar and they are much smaller.

Not the same. Not the same...

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/1/13/Gobstoppers.jpg

loved the ice cream man candy Gobstoppers

the boxed ones are not the same


always loved the 5 Cent Fortune Bubble Gum

the Ice Cream Man would give out free gum from time to time to keep us fatties addicted

BoondockSaint
02-15-2008, 07:40 AM
I used to love those Quarter Drinks

which were artificially colored sugar drinks in a 8 oz plastic bottle

cant get a drink for a Quarter now


We used to call them quarter waters.

King Hippos Bandaid
02-15-2008, 07:41 AM
We used to call them quarter waters.

you upstaters are creative, I like the rhyme

BoondockSaint
02-15-2008, 07:42 AM
you upstaters are creative, I like the rhyme


Yeah, well, I grew up near the Bronx.

King Hippos Bandaid
02-15-2008, 07:47 AM
Yeah, well, I grew up near the Bronx.

Yonkers / New Rochelle Area


nice, not too different

I used to freeze the Quarter Drink and eat them like Ices

The Chairman
02-15-2008, 08:03 AM
Old School Bazooka bubble gum was 2 cents a piece and you could buy it by the piece!

It was awesome: it was hard and had a suspicious powder surrounding it when you unwrapped it from the comic.

http://pw1.netcom.com/~tabatto/bazooka.jpg

New School Bazooka bubble gum you have to buy in packs of 10 or in boxes. It's totally different. Softer, no powder, and much lamer.

http://www.bubblegum-comics.com/baz2k/bazooka-gum.jpg

Also, back in the day you could buy the "Bazooka Log" which was a big tootsie roll style log of gum that was like a Lincoln Log but made out of gum and a big rectangular sized pieces of Bazooka, scored into two equal sized pieces, and which came with a puzzle piece card.

The Chairman

sr71blackbird
02-15-2008, 04:39 PM
I used to love the crystallized bottom part too. I Slowly ate down though, until there was like a half inch left until I flipped it over. If I flipped it right away, I wouldn't want anymore after I had that part.
Does anyone remember ice cream called a "push up"?
It was in a tube with this stick that you used to force the ice cream up the tube? It was usually vanilla ice cream with a chocolate swirl. I used to like that one, because when it was done and all you had left was the paper tube and the push stick and the wheel, I would loosen the wheel on the stick and roll it along the ground and the disk would shoot off and roll really far.
I also remember sharpening ice cream sticks on cement until they looked like little swords.

Sinestro
02-15-2008, 05:53 PM
Old School Bazooka bubble gum was 2 cents a piece and you could buy it by the piece!

It was awesome: it was hard and had a suspicious powder surrounding it when you unwrapped it from the comic.

http://pw1.netcom.com/~tabatto/bazooka.jpg

New School Bazooka bubble gum you have to buy in packs of 10 or in boxes. It's totally different. Softer, no powder, and much lamer.



Didn't it also have offers on the comics where if you save # of wrappers or for a small fee, you could get something back in return?

PapaBear
02-15-2008, 09:33 PM
I hate to admit this but, when I was little, I got 25 cents a week for allowance. I could walk to the Country Store (the actual name of the store) and buy two Hershey bars and four pieces of gum.

Gas (leaded for my '75 VW Rabbit) was about 65 cents. When I started smoking, a pack was usually a buck, but I could sometimes find them for 80 cents.

Oh... and I remember when the Tonight show moved to LA.

Devo37
02-15-2008, 09:58 PM
I used to love those Quarter Drinks

which were artificially colored sugar drinks in a 8 oz plastic bottle

cant get a drink for a Quarter now

those quarter drinks had such an acidy, artificial taste, but i drank them all the time.

plus, cut the empty plastic bottle in half and attach a balloon to the drinking end with a rubber band, and you had a great homemade pea-shooter!

The Chairman
02-16-2008, 07:08 AM
http://graphics.samsclub.com/images/products/0007480682000_LG.jpg

oh_kee_pa
02-16-2008, 07:11 AM
the problem is, they found at the wax paper was poison, and the slush on the bottom caused awful problems to your intestinal track